Jedlá soda

Jedlá soda se stala svým všestranným použitím nezbytnou součástí mého života.

Udržuje krásnou barvu luštěnin a jiných potravin při vaření, které se díky jedlé sodě uvaří rychleji a navíc zabrání jejich rozvaření.

Když nasypeme trošičku sody do zelí, nebo květáku, které vaříme, nezasmrádne nám z toho tolik kuchyň.

Jedlou sodu používáme jako kypřidlo při pečení.

Jedlou sodu můžeme kombinovat s octem, citrónovou šťávou, nebo i s jogurtem a podmáslím. Avšak nesmíme to přehnat, aby jídlo nedostalo nepříjemnou pachuť.

Roztokem vody s jedlou sodou můžeme umýt syrovou zeleninu.

Pokud sníme něco, co nám nesedne, nebo máme pocit, že nám shoří žáha, stačí jen do šálku s vodou namíchat jednu lžičku sody a vypít.

Neutralizuje pach potu, a proto ji můžeme použít jako deodorant, stačí nanést trošku sody do podpaží a přidat kapku svého oblíbeného parfému.

Když z vody a sody vytvoříme kašičku, kterou necháme v otevřené misce v ledničce, v kuchyňských skříňkách, v komoře, nebo kdekoli jinde, zbavíme se nepříjemného zápachu.

Jedlou sodu můžeme i nasypat do odpadkových košů a popelnic, aby nesmrděly.

Pro vyčištění odpadních trubek nasypeme jeden hrnek jedlé sody do opadu a necháme působit přes noc, ráno zalijeme hrnkem teplého octa a nakonec jednou konvicí teplé vody.

Když si do kyblíčku dáme sklenku jedlé sody a smícháme se třemi sklenkami teplé vody, máme šetrný čistící roztok, kterým odstraníme nečistoty a mastnotu z pracovních ploch, z kuchyňských spotřebičů, trouby, lednice aj. Pak jen přetřeme hadrem namočeným v čisté vodě a je hotovo.

Na více znečištěné povrchy použijeme kašičkou vytvořenou ze sody a octa.

Můžeme přidat jednu hrst jedlé sody do vany s připravenou pěnovou lázní, změkčí to vodu a tělo tak příjme více účinných látek.

Když rozpustíme lžíci jedlé sody ve vodě a opláchneme si připraveným roztokem vlasy, budeme je pak mít hezky lesklé.

Na zubní kartáček s pastou můžeme přidat trošku prášku jedlé sody, která nám hezky vybělí zuby, ale všeho s mírou.

Jedlou sodou vyčistíme i silně znečištěné lokty, ruce a kolena.

Pokud nás štípne komár, pomůže nám soda místo po kousnutí zklidnit.

Pokud se nám nějakým nedopatřením povede založit ohýnek, posypeme ho práškem z jedlé sody a tím se udusí.

Roztok vody a sody můžeme použít v rozprašovači jako osvěžovač vzduchu.

Jedlá soda smíchaná s medem, cukrovou vodou, nebo javorovým sirupem funguje jako lék proti rakovině. Užívá se po malých lžičkách.

Lžíci jedlé sody dávám do pračky při každém praní.

Roztokem z jedlé sody můžeme mýt dětské hračky.

Zde naleznete zapomenuté i nezapomenuté především vědecky nepodložené babské rady. Některé je třeba brát s rezervou, případně pouze pro zábavu. Za rady neručím, ani jsem v sobě nenalezla dostatek odvahy k tomu, abych je všechny vyzkoušela, pouze jsem je porůznu nahromadila a zveřejnila na těchto stránkách, abych se s vámi podělila.

TOPlist