Kokosový olej

Kokosový ořech je dutý, nepukavý druh ovoce se skořápkou na povrchu, bílou dužinou a uvnitř kokosovou vodou. Roste převážně v tropech na kokosových palmách. A také slouží jako největší semeno k rozmnožování rostliny. Je prostě obdivuhodný a rozhodně mi stojí za pozornost.

Možná si to ani neuvědomujeme, ale všichni, kteří pečeme vánoční cukroví, jsme účinky kokosového oleje poznali na vlastní kůži. Při hnětení těsta jsou naše ruce jemné, voňavé a vláčné jako to těsto, které právě zpracovávají.

A pak uděláme takovou blbost, ty naše úžasně jemné a voňavé ruce strčíme do umyvadla a zpražíme je horkou vodou z kohoutku, pořádně namydlíme chemickým sajrajtem a vysušíme ručníkem.

A co takhle opláchnout si ruce pouze ve vlažné vodě bez namydlení, čímž se zbavíme nepříjemného lepkavého pocitu a pak ruce jen mírně osušit papírovým ubrouskem a užívat si vláčné pokožky bez nepříjemného pocitu mastnoty. Aspoň jednou v roce věnovat tuto luxusní péči svým zlatým ručičkám.

Anebo se můžeme rozhodnout pro zcela jednoduché řešení, navštívíme prodejnu se zdravou výživou, kterých je aspoň jedna v každém větším městě, a kokosový olej si koupit, no a máme tu z vánočního luxusu každodenní záležitost. Když to přepočtu, vychází nám 1 ml oleje na jednu kačku.

Ovšem kokosový olej má všestranné využití, je velice lahodný a používá se jak do studené kuchyně, tak i při smažení a výrobě slaných jídel. Podporuje trávení a správnou činnost metabolismu . Dodává jídlům lahodné chuti, neobsahuje cholesterol a je stabilní i při vysokých teplotách, kouřový bod má při 180 °C, pomalu oxiduje a odolává žluknutí.

Možnosti využití kokosového oleje:

  • při vaření, pečení a smažení
  • je vhodný také jako masážní olej, intenzivně hydratuje, chrání a regeneruje i alergicky reagující pokožku
  • používá se jako vlasová maska
  • vyrovnává náhlé kolísání hladiny cukrů v krvi, čímž je vhodný take pro diabetiky
  • po opalování a po holení
  • používá se jako balzám, chránící rty před mrazem
  • je preferován při zubní hygieně a snad má schopnost léčit či pozastavit zubní kaz

Zde naleznete zapomenuté i nezapomenuté především vědecky nepodložené babské rady. Některé je třeba brát s rezervou, případně pouze pro zábavu. Za rady neručím, ani jsem v sobě nenalezla dostatek odvahy k tomu, abych je všechny vyzkoušela, pouze jsem je porůznu nahromadila a zveřejnila na těchto stránkách, abych se s vámi podělila.

TOPlist