Potravinové doplňky

Je spousta firem, které nám za nemalé částky nabízí zázračné potravinové doplňky, bez kterých na tomto světě prostě nemůžeme ve zdraví přežít. Bezpochybně se jedná o skvělý byznys pro výrobce a distributory, ale na nás záleží, jestli jsme ochotni tyto horentní finanční prostředky vynaložit. Vesměs všechny preparáty nejsou vhodné pro děti. Takže hlavně s rozumem.

Acai (Euterpe Olacera) roste v trsech na palmách v Brazilské Amazonii. Plody Acai chutnají po čokoládě a jsou považovány za jeden z nejsilnějších přírodních antioxidantů. Acai působí výrazně protizánětlivě a urychluje hojivé procesy, užívá se jako prostředek pro detoxikaci a redukci hmotnosti. Pomáhá odbourávat toxiny z tlustého střeva. Zlepšuje spánek a udržuje mládí.

Aloe Vera se užívá vně i vnitřně, v podstatě na všechno. Při onemocnění trávicího ústrojí, zánětech dásní, na posílení cév, při vysoké hladině cholesterolu, vysokém krevním tlaku, na akné, ekzémy, opary, na lupénku, plísňová onemocnění, bradavice, popáleniny, proti lupům, proti rakovině, proti různým infekcím, výskytu parazitů, při hubnutí a celulitidě, pro detoxikaci jater a organismu, na alergie, při cukrovce, při menstruačních potížích, křečových žilách, únavě, kloubních potížích, kocovině, překyselení žaludku a pálení žáhy, zabraňuje tvorbě ledvinových kamenů, podporuje střevní mikroflóru, dna, proti únavě, bolestí hlavy, chvění víček, poruchou koncentrace, studeným potem, nutností jíst, třesem rukou, opaření, či při alergických reakcích aj…

Cola de caballo rostlina podobná přesličce rolní, rostoucí v Peru. Má močopudné a stahující účinky, působí proti zánětům močových cest, při ledvinových a žlučových kamenech, při onemocnění prostaty, při onemocnění pojivových tkání a vaziva, při otocích, čistí krev, dezinfikuje žaludek a střeva, používá se k výplachům při infekcích dutiny ústní a k omývání vředů a akné, zastavuje krvácení a pomáhá i při vnějším použití na hojení ran. Rostlina je velice bohatá na obsah minerálů – zejména velké množství křemíku.

Echinacea purpurea rostlina z Finska. Má posilňující vliv na organismus, podporuje aktivitu bílých krvinek. Můžou ji užívat v podstatě všichni při únavě, nachlazení a oslabení imunity.

Ginkgo biloba – Jinan dvoulaločný zlepšuje prokrvení končetin a snižuje bolest nohou při chůzi, působí proti závratím, podporuje léčbu špatně se hojících ran. Pomáhá při rekonvalescenci po mozkových mrtvičkách. Podporuje využití kyslíku v mozkové tkáni, zvyšuje koncentraci a celkovou mentální svěžest. Studenti si lépe pamatují učivo, manažeři zvládají více činností a jsou konkurenceschopnější, u starších lidí ustupuje zapomnětlivost, stavy zmatenosti a deprese. Starší lidé by měli gingo užívat trvale.

Guarana je rostlina pocházející z povodí Amazonky a z povodí řek Orinoko a Rio Negro. Díky obsahu kofeinu a jiných energizujících látek má povzbuzující účinek. Stimuluje nervový systém. Podporuje odbourávání tuků a omezuje chuť k jídlu, brání usazování cholesterolu, likviduje v těle volné radikály a pomáhá při migréně.

Hercampuri trvalka hořké chuti pochází z Peruánských And. Důkladně očišťuje krev, posiluje činnost jater a žlučníku, spolehlivě tiší bolesti žaludku a regeneruje funkce ledvin. Navíc snižuje hladinu cholesterolu a tělesnou nadváhu. Užívá se ke snížení horečky, podporuje tvorbu a vylučování žluči, pozitivně působí při infekcích.

Hlíva ústřičná příznivě ovlivňuje krevní tlak a upravuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Posiluje imunitu. Léčí bradavice virového původu a ekzémy. Příznivě působí na metabolizmus, regeneruje buňky a vnitřní orgány.

Chlorella zelená sladkovodní řasa, obsahující bílkoviny, různé vitamíny a minerály. Je nejlepším zdrojem chlorofylu. Pročišťuje organismus, posiluje imunitní systém, odvádí těžké kovy z těla, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, příznivě působí na detoxikaci střev. Svými antioxidačními účinky chrání buňky před působením volných radikálů.

Inosin je látka, kterou si naše tělo dokáže samo vytvořit a není potřeba ji doplňovat. Je obsažen v pivních kvasinkách a vnitřnostech, užívá se jako podpůrný prostředek ke zlepšení fyzické kondice, účinek však není prokázán. Dokáže částečně zmírnit průběh roztroušené sklerózy.

Kadidlovník pilovitý (Boswellia serrata) obsahuje boswellovou kyselinu, která je nejúčinnější známou přírodní protizánětlivou látkou podobnou Aspirinu s rozdílem, že nedráždí žaludek a střeva, nesnižuje zvýšenou teplotu a neředí krev. Působí příznivě na chronická zánětlivá onemocnění kloubů a dýchacích cest, při artritidě a revmatismu. Je vhodný pro starší osoby, trpící chronickými záněty různých orgánů.

Kreatin tělo si ho dokáže vyrobit samo, ovšem pouze v malém množství. Po vyčerpání zásoby dochází k únavě svalů. Kreatin zlepšuje výkon a zpomaluje únavu svalů při cvičení, poskytuje okamžitou energii, podporuje tvorbu svalové hmoty, podporuje fyzický výkon a urychluje regeneraci po ukončení výkonu.

Kudzu je rostlina jejíž kořen aktivizuje detoxikační procesy v organismu. Obsahuje izoflavony, které napomáhají v boji se závislostí na nikotinu tím, že zmírňují abstinenční příznaky. Přípravek také příznivé ovlivňuje závislost na alkoholu. Současně dokáže potlačit nepříjemné projevy menopauzy. Kořen kudzu stabilizuje nervový systém, díky podpoře produkci hormonů serotoninu a dopaminu v mozku, pomáhá regulovat citová hnutí a výkyvy nálad. Díky kudzu zůstává serotonin a dopamin déle v oběhovém ústrojí a vyvolává přirozenou stimulaci.

Kurkuma jejíž účinnou složkou je Kurkumin,  má protizánětlivý účinek, prospívá  pokožce, kloubům, zažívání, srdci a cévám, no prostě zázrak. Pro zvýšení účinku se doporučuje užívat spolu s černým pepřem.

Pozor na žluté barvivo, které se velmi těžce odstraňuje, z některých povrchů jej neodstraníte po zaschnutí už nikdy.

Kustovnice čínská (Lycium chinense) GOJI [goudží] v Číně se traduje celá řada příběhů o životprodlužujících účincích kustovnice. Červenooranžové bobule jsou označovány jako „ovoce radosti a dlouhověkosti“ a tvrdí se, že pokud se užívají po celý rok ve formě čaje, přinášejí dokonalé zdraví. V Číně je kustovnice nepostradatelným doplňkem stravy a její užívání má velmi dlouhou tradici v čínské, korejské i japonské medicíně. Tato mimořádně zdravá pochoutka je plná vitamínů, minerálů, stopových prvků a je nejbohatším zdrojem karotenoidů v rostlinné říši. Kustovnice posiluje imunitu, zlepšuje zrak, zvyšuje energii ledvin, podporuje krvetvorbu a krevní oběh, navozuje hormonální rovnováhu, stimuluje trávení a činnosti střev, podporuje a ochraňuje játra a detoxikuje organismus, zlepšuje paměť, zvyšuje sexuální výkonnost, snižuje únavu a pomáhá nám se soustředit, zpomaluje stárnutí, chrání nás před rakovinou. Někteří dokonce tvrdí, že se jedná o nejzdravější ovoce na zemi.

Manayupa rostlina rostoucí v horských oblastech Peruánských And. Čistí organismus od toxických látek. Užívá se při vředových onemocněních, překyselení a zánětech žaludku, při problémech s močovými cestami a vejcovody, na vředy a akné. Ulevuje od menstruačních bolestí a křečí.

Mladý ječmen pochází z úrodných plání Nového Zélandu. Při jeho pravidelném užívání pocítíte výrazný nárůst vitality. Má značný detoxikační účinek a napomáhá při zánětlivých onemocněních, působí antisepticky, proti zácpě, snižuje riziko rakoviny i jiných civilizačních chorob, zabraňuje tělesným pachům, osvěžuje dech, snižuje kyselost žaludku, příznivě působí na hormony, zlepšuje psychiku, normalizuje hladinu cukrů v krvi a pozitivně ovlivňuje funkci slinivky. Je vhodný pro diabetiky a pro těhotné a kojící ženy. Může se užívat při bezlepkové dietě. Největším přínosem mladého ječmene je pak obsah chlorofylu, který má vliv na stimulaci růstu tkání a tvorby červených krvinek.

Perilla frutescens je tradiční čínská bylina se silným antioxidačním a sedativním účinkem. Výtažek z rostliny je odedávna používán jako významný protialergický prostředek. Zmírňuje alergické reakce na prach, plísně, pyly a výtrusy hub, utišuje bolest, usnadňuje vykašlávání, podílí se na zmírnění horečky, a nachlazení, působí jako sedativum a tonikum.

Reishi – Lesklokorka lesklá ceněná houba, která pomáhá ulevit od každodenních obtíží. Podporuje imunitní systém, dokáže bojovat s rakovinou, je dobrá na srdce, zklidňuje nervy a ulevuje od alergií a zánětů. Má však také vedlejší nežádoucí účinky dokáže podráždit břišní stěnu, způsobuje  závrať, krvácení z nosu a sucho v ústech – prý je to způsobeno očistou organizmu.

Shii take houba podporující imunitu, působící jako zachycovač volných radikálů, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, chrání zuby před zubním kazem, zmírňuje projevy akné, pomáhá při bolestech hlavy a migréně.

Sibiřská čaga působí preventivně proti vzniku nádorů a je schopna snížit nežádoucí účinky chemoterapie. Má antivirové, protizánětlivé a antibakteriální účinky. Snižuje hladinu cholesterolu, podporuje činnost mozku, zlepšuje zrak, snižuje hyperaktivitu u dětí, je dobrá na trávení, podporuje ducha a oživuje krev

Ženšen neboli všehoj ženšenový je bájná rostlina, nikoliv tak bezpečná, jak se zdá. Stimuluje centrální nervový systém, zlepšuje duševní pohodu, posiluje imunitu, zabraňuje nádorovému bujení, má protizánětlivé účinky, podporuje funkci střev, snižuje inzulínovou rezistenci, zvyšuje sexuální aktivitu, zpomaluje stárnutí tkání. Při použití jiných léčiv může způsobit velkou paseku v podobě vedlejších nežádoucích účinků. Nemá se užívat v těhotenství a při kojení.

Žraločí chrupavka se používá k prevenci a jako podpůrný prostředek při léčbě nádorových onemocnění, při zánětech střev. Působí proti rozvoji lupénky, antioxidačně a proti bolesti. Žraločí chrupavka má však i dostatek účinků vedlejších. Způsobuje zvracení, zácpu, závrať, zhoršuje trávení, snižuje schopnost motorické síly, objevuje se slabost, vyčerpání a snižuje se pracovní výkon.

Zde naleznete zapomenuté i nezapomenuté především vědecky nepodložené babské rady. Některé je třeba brát s rezervou, případně pouze pro zábavu. Za rady neručím, ani jsem v sobě nenalezla dostatek odvahy k tomu, abych je všechny vyzkoušela, pouze jsem je porůznu nahromadila a zveřejnila na těchto stránkách, abych se s vámi podělila.

TOPlist