Čajové víno, Čajový kefír
„Kdo holduje kombuše,100 let světem pokluše“
Zázračný elixír zdraví, dlouhověkosti, krásy a zdravého těla. Chutná podobně jako jablečný mošt, je osvěžující a skvělá. Říká se jí také nápoj sladké svěžesti. Pochází z východní Asie, kde její blahodárné účinky byly známy již v roce 221 před n.l. Jedná se o houbu, či symbiózu různých kvasných buněk, řas a jiných mikroorganismů, typických pro lišejníky. Má tvar plochého gumovitého světlešedého, nebo hnědého lívance. Obsahuje kyselinu glukoronovou, mléčnou, listovou, a vitaminy B1, B2, B3, B6, B12, C.
Věděla jsem, že existuje, že je zdravá, ale nikdy jsem ji nevěnovala žádnou pozornost, až jednou jsem si koupila hotový nápoj v běžném obchodním řetězci a nebyl vůbec špatný, ale drahý – to jo, tak jsem se rozhodla pro vlastní produkci. V obchodě se zdravou výživou si stačí koupit kulturu za stováka, uvařit čaj dle vlastního uvážení a chuti, černý, zelený, rooibos, nebo mix, necháme vychladnout a slejeme do skleněné třílitrovky od okurek, přidáme cukr, nebo med a mateční či dceřinou, ve vlažné vodě omytou kulturu a zákvas. Zakryjeme plátýnkem, Skrze plátno bude ven pronikat vytvářející se kysličník uhličitý, uložíme v pokojové teplotě na temném místě, no a za týden je hotovo, teda pokud nám nechytne plísní, v tom případě ji můžeme rovnou za stálého míchání slejt, víte kam…proto musíme při manipulaci s houbou dbát řádné hygieny. Ovšem není třeba jednat ukvapeně, pokud houba chytá plíseň; omyjeme ji slabou octovou vodou a na začátku kvašení do nápoje přidáme kapku octa. Čím méně dáme cukru, tím déle necháme kvasit, a čím déle necháme nápoj kvasit, tím méně zbytkového cukru v hotovém nápoji zůstane, bude mít silnější a ostřejší chuť. Pokud necháme nápoj kvasit 14 dnů, vnikne nám dosti kyselý čajový ocet, který bude v průběhu času dále nabývat na kyselosti. V průběhu kvašení se na hladině vytváří nová dceřiná houba, která může srůst se starší houbou v jeden celek. Po ukončení kvašení je třeba houbu opláchnot ve vlažné vodě, případně oddělit nejstarší houbu, asi tak pátou, kterou již vyhodíme. A celý proces opakujeme. Jako zákvas používáme sklenku předešlého hotového nápoje.Chceme-li na delší dobu přerušit výrobu čajového vína, nalijeme hotový nápoj do cca 0,5 litrové uzavíratelné sklenice, přidáme houbu, uzavřeme a uložíme v ledničce. Proces kvašení produkuje charakteristický slabý „kvasný zápach“. Na dně láhve, určené k pití, se může vytvořit malý rosolovitý kal. Jedná se o zárodek nové houby. Stačí ho přelít do další sklenice s malým množstvím hotového roztoku a do deseti dnů se objeví nová houba ve tvaru nádoby.
Hotový nápoj:
• skladujeme v lednici, aby se zastavil proces kvašení
• má poměrně dlouhou trvanlivost
• nemá žádné vedlejší účinky
• díky bohatému obsahu hodnotných laktobacilů udržuje střevní mikroflóru a podporuje činnost imunitního systému
• obsahuje kvasinky, které čistí a prospívají pleti
• je používán jako pleťové tonikum a masážní roztok při kožních poruchách a celulitidě
• odstraňuje z těla jedovaté látky, těžké kovy a nikotin
• je oblíbeným prostředkem k snížení tělesné hmotnosti (doporučeno pít 3x denně před jídlem)
• zabraňuje tvorbě rakoviny
• pomáhá při žaludečních a střevních potížích
• účinkuje při bolestech hlavy
• je dobrý na klouby, dnu a kožní onemocnění
• pomáhá při bolestivé menstruaci, v léčbě cukrovky, proti nespavosti a nachlazení
• obsahuje jen nepatrné množství alkoholu a je vhodný i pro děti
• pijeme kdykoliv dle chuti a potřeby
Kombuchou můžete nahradit mléčné výrobky, což je výhoda pro lidi trpící alergií na mléčnou bílkovinu.
Kombuchový ocet se dá použít do salátů a jiné studené kuchyně, neměl by se vařit.
Sekundární kvašení
Pokud bychom šli o level výš, můžeme si vyrobit perlivý nápoj a to tím způsobem, že hotovou kombuchu slejeme do uzavíratelných lahví a necháme pěnit bez přístupu vzduchu. Můžeme přidat bylinky, ovoce nebo nějakou oblíbenou šťávu. Když už se nám bude zdát tak akorát, skladujeme v lednici, tím se zastaví proces kvašní.