Kryoterapie

Snažila jsem se na toto téma přečíst nějaké knihy, ale skoro žádné jsem neobjevila. V knize „Léčba chladem“ od L. Svitkovskaja jsem se dočetla, že zakladatelem dnešních moderních kryokomor byl japonský lékař Toshima Yamauchi, který využíval mrazu s velkými úspěchy k léčbě revmatických onemocnění a to jen díky náhodě. Jednou mu z kliniky utekl pacient, kterého našli silně podchlazeného, a on se po několika dnech cítil mnohem lépe.
Téma kryoterapie rozhodně nezapadá k darům přírody, neboť se provádí v takzvaných kryokomorách, kryosaunách, poláriích,čili v mrazících komorách, ve kterých se dosahuje pomocí dusíku, nebo tekutého syntetického vzduchu až -160 °C pod bodem mrazu, což nám příroda zatím díky Bohu ještě nenadělila, přesto se jedná o zajímavou metodu udržování zdraví.
U nás se svou první „polárkou“ může pochlubit Čeladná, která ji provozuje již od roku 2004. Nyní rostou jako houby po dešti. Najdeme je v Praze, Teplicích, Hradci Králové, Hluboké nad Vltavou, Blansku, Darkově, Jablonci nad Nisou, Karlových Varech, Brně a v mnoha jiných městech.

A jak to tam chodí?
Před samotnou terapií by mělo dojít ke konzultaci s odborným personálem na téma náš zdravotní stav, změření tlaku a pulsu, před návštěvou bychom neměli pít kafe a alkohol a neměli bychom se sprchovat. Sundáme šperky, a jde se na to. Chtělo by to mít s sebou vlastní podkolenky a nejlépe plavky, nebo krátké bavlněné kraťasy, na místě nám pak půjčí rukavice, čelenku, roušku a dřeváky. V tom se jde do předkomory, kde je okolo -40°C, po uzavření předkomory se jde do hlavní kryokomory, musím se přiznat, že jsem na chvíli podlehla panické hrůze, na vteřinku jsem byla díky mlze dezorientována, ale hned to přešlo, dvě až tři minuty se chodí do kolečka při -130°C, každou půlminutu bysme měli být informováni o aktuálním čase. V kryokomoře se nesmíme nikoho dotýkat a ani si třít tělo. V poláriu je suchý vzduch, který tělu neublíží, ochladí se pouze kůže a podkožní tuk cca na dva stupně, vnitřní orgány zůstanou v teple. Před vstupem musíme vysušit místa, která se ráda potí, proto je dobré mít i vlastní ručník, který pak využijeme po opuštění kryokomory v tělocvičně při závěrečném zahřívání těla sportovním výkonem pro docílení maximálního efektu, k čemuž je potřeba mít s sebou triko, kraťasy a sportovní obuv.

A k čemu je to vlastně dobré?
Na revma, ke snížení pocitu bolestí, díky překrvení celého těla urychluje metabolismus, hojení jizev a ran, zvyšuje výkonnost imunitního systému, uvolňuje svaly, navozuje pocit síly a duševní pohody. Je vhodná proti celulitidě, lupence, a pomáhá ženám při přechodu. Potlačuje úzkost a působí proti stresu.
Aby byla kryoterapie opravdu účinná, měla by se provádět v sériích po deseti až dvaceti opakováních a to 2x ročně.
Jelikož se jedná o poměrně drahou záležitost cca 400 Kč / jeden vstup, což je mimochodem při pořizovací ceně třičtvrtě mega za kryosaunu pro jednoho anebo tři a více mega za komoru pro více lidí zcela pochopitelné, rozhodla jsem se více věnovat klasickému otužování.

Zde naleznete zapomenuté i nezapomenuté především vědecky nepodložené babské rady. Některé je třeba brát s rezervou, případně pouze pro zábavu. Za rady neručím, ani jsem v sobě nenalezla dostatek odvahy k tomu, abych je všechny vyzkoušela, pouze jsem je porůznu nahromadila a zveřejnila na těchto stránkách, abych se s vámi podělila.

TOPlist