HOUBY

„Houbařská sezóna se chýlí ke konci a letos byla opravdu výjimečná. Houby byly pevné, zdravé a bez červů – prostě radost sbírat. Skutečně jsem si to letos užila.

Ale co s těma houbama dělat, když mám doma ještě mraky skleniček již po několik let nazpět?

Sušení:

Pokud máte dost zavařenin, sušené houby zaberou málo místa a vydrží dlouho. V zimě jsou ideální do polévky, omáčky nebo rizota. Nejlepší je kulajda a bramboračka. No a když je těch sušených hub více než dost?

Zmrazení:

Uvařené houby můžete jednoduše zmrazit. Stačí je blanšírovat a uložit do mrazáku. Vydrží čerstvé a připravené k použití do mnoha receptů. Ani smaženice není k zahození.

Houbové koření:

Sušené houby můžete rozemlít na prášek a použít jako koření do jídel. Skvělý způsob, jak houby využít, aniž by zabíraly příliš mnoho místa.

Darování:

Udělejte radost známým, rodině či kolegům v práci.

Vytvoření nových receptů

Houbové knedlíkyjsou skvělé a hlavně jednoduché – prostě do těsta přidáme kousky osmažených hub na cibulce.

Houbový kečup – na tuto pochoutku je potřeba tolik ingrediencí, že to raději vzdávám.

Houbová omáčka – snadné a jednoduché – houby uvaříme dochutíme jak nám vyhovuje a rozmixujeme. Zavaříme a můžeme přidávat do omáček na dochucení.

Fermentovaná houbová omáčka – houby by se prý měly povařit, já je nevařím. Syrové houby nakrájím na malé kousky a naložím do soli – dávám více, aby nekvasila moc rychle. Po týdnu zcedím vodu a nechám kvasit a kvasit a zrát – čím déle tím lépe. Slané kousky hub nechám v lednici na další vaření houbových jídel.

Houbový olej – sušené houby namočím do oleje a je to.

Houbové škvarky – smažíme na sádle a smažíme až do křupava, ještě horké lejeme do skleniček.