Finská sauna

Znám spoustu lidí, kterým stud nedovolí na saunu ani pomyslet, je to věčná škoda.
Já osobně saunu zbožňuju, jednou týdně si dopřávám tuhle pohodičku a pokaždé cestou domu si libuji, jaký to je skvělý pocit, cítím se uvolněná a svěží.
Co je to sauna asi ví každý, je tam sucho a horko, nejprve se tam smažíme a pak skočíme do ledového bazénu, potom se zabalíme do osušky a s bušícím srdcem a kmitajícími kolečky před očima ležíme na lehátku a odpočíváme.
Než se rozhodneme jít do sauny, měli bychom se cítit hlavně zdravě a v pohodě, neměli bychom tam chodit hladoví, ani pod vlivem alkoholu.

Jak to v sauně chodí:
Pořádně se omyjeme a pak osušíme, abychom v potírně zbytečně nezvyšovali vlhkost. Do potírny si bereme sebou ručník, nebo prostěradlo a masážní kartáč, tím zesílíme účinek saunování. Rozhodneme se, kam si sedneme, můžeme nahoru, tam je největší horko asi kolem 110°C, anebo dolů, kde by to měl každý asi v 90°C zvládnout. Pobudeme tak asi deset minut, ale záleží jenom na nás, až se budeme cítit prohřátí, osprchujeme se vlažnou vodou a pak skočíme do bazénu, nebo si dáme rovnou studenou sprchu bez bazénu, pro začátek pouze vlažná voda postačí, pak se zabalíme do osušky a odpočíváme dalších cca 10 minut a celé kolečko si dáme ještě dvakrát.
Nikam bychom neměli spěchat a vše by mělo probíhat v naprostém klidu a pohodě.
Během probíhajícího procesu v sauně se nedoporučuje příjmu tekutin, ale dle mého osobního názoru je při odpočinku pití tekutin velice důležité, hlavně pokud máme žízeň, přece nebudeme jen tak pro srandu druhých kolabovat. Pít můžeme cokoliv, přírodní ovocné šťávy, mošty, minerálky, bylinné čaje, vodu. Vyhnout bychom se měli alkoholu, ale malá desítka určitě neuškodí.

Zde naleznete zapomenuté i nezapomenuté především vědecky nepodložené babské rady. Některé je třeba brát s rezervou, případně pouze pro zábavu. Za rady neručím, ani jsem v sobě nenalezla dostatek odvahy k tomu, abych je všechny vyzkoušela, pouze jsem je porůznu nahromadila a zveřejnila na těchto stránkách, abych se s vámi podělila.

TOPlist